Jeśli Twój staw skroniowo-żuchwowy nie jest w najlepszej formie, możliwe że doświadczasz z jego strony dyskomfortu lub dolegliwości bólowych. W takim wypadku zawsze wskazana jest wizyta u specjalisty i wdrożenie planu leczenia. Istnieje wiele strategii i technik, które pomagają złagodzić ból i poprawić jakość życia pacjentów z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego.

Ważne jest nie tylko co, ale też JAK jesz

Zmiana diety i skupienie jej wokół miękkich lub płynnych dań może pomóc zmniejszyć obciążenie stawu w okresie zaostrzenia objawów. W tym czasie warto unikać gryzienia twardych i chrupiących produktów. Musisz dać swojemu stawowu czas na regenarację i odpoczynek.

Rozgrzewanie i chłodzenie

Stosowanie niezmienne ciepłych i zimnych kompresów na obszarze stawu może przynieść ulgę w bólu. Ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie i poprawia krążenie, natomiast zimne okłady może zmniejszyć stan zapalny i obrzęk, jeśli występują.

Rozluźnij się

Istnieje wiele technik relaksacyjnych i nie ma tu najlepszej czy najgorszej. Właściwą techniką jest ta, która działa na Ciebie najlepiej.

Biofeedback

Ta metoda skupia się na nauce przejmowania kontroli nad własnym ciałem, nawet tymi procesami, które dzieją się jak gdyby poza naszą świadomością. Przykładem takiej czynności jest właśnie zaciskanie szczęki lub zgrzytanie zębami.

Szeroko pojęta relaksacja

Medytowanie, praktykowanie jogi czy wdrożenie technik głębokiego oddychania mogą pomóc w redukcji ogólnego napięcia i stresu, co często przekłada się na mniej intensywne doznania bólowe. Te ćwiczenia rozluźniają całe ciało, także mięśnie przy stawie skroniowo-żuchwowym.

Sięgnij po profesjonalną pomoc

W zmniejszeniu bólu i dyskomfortu może pomóc też rozciąganie i wzmacnianie mięśni wokół stawu skroniowo-żuchwowego podczas terapii manualnej, m.in. masażu i mobilizacji stawu. Fizjoterapeuta może również nauczyć pacjenta technik automasażu, które mogą być wykonywane w domu.

Farmakoterapia

Leki dostępne bez recepty, takie jak ibuprofen czy paracetamol, mogą być używane do kontrolowania łagodnego bólu i stanu zapalnego. W bardziej poważnych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie działa jedynie przez chwilę, a długotrwałe stosowanie leków może mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia. Jeśli odczuwasz ból związany ze stawem Twoim pierwszym wyborem powinna być wizyta u specjalisty.

Specjalne szyny relaksacyjne

Profesjonalnie nazywane szynami okluzyjnymi, noszone głównie w nocy, pomagają zapobiegać zgrzytaniu zębami i nadmiernemu zaciskaniu szczęki. Szynę relaksacyjną możesz zrobić u swojego stomatologa lub ortodonty. Tego typu wsparcie dla szczęki pomaga zmniejszyć napięcia mięśni i pomaga w uzyskaniu trwałego efektu leczenia ortodontycznego i fizjoterapii.

Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego mogą być trudne i bolesne, ale dzięki odpowiedniej specjalistycznej opiece i doraźnej samopomocy, możesz na stałe pozbyć się bólu. Jeśli odczuwasz dolegliwości ze strony SSŻ, zgłoś się do fizjoterapeuty oraz ortodonty, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie. Regularne konsultacje i wdrożenie odpowiedniego planu leczenia to przepustka do życia wypełnionego uśmiechem, a nie bólem!